Aktualności

To był dobry rok

28 listopad 2016, 15:23:09
Od lat w Chorzowie stawia się na szkolenie dzieci i młodzieży. Opłaca się, bo regularnie pojawiają się owoce tych działań - dobitnie pokazał to kończący się rok.

Uczniowski Klub Sportowy Piłka Ręczna Ruch Chorzów działa od 2007 roku, kiedy to ratując upadającą sekcje piłki ręcznej dziewcząt, przejął drużyny z MKS Zryw Chorzów. Od tego czasu stara się kontynuować chorzowskie tradycje handballu. Dzięki zaangażowaniu trenerów i rodziców udało się zbudować w Chorzowie jeden z najlepszych ośrodków szkolenia młodzieży w Polsce. Wypracowano system szkolenia uważany dziś za wzorzec godny naśladowania! Aby jak najlepiej przygotować dziewczynki do szkolenia sportowego, pracę z dziećmi rozpoczyna się już w wieku przedszkolnym.

Złote wychowanki

Uczennice UKS PR na co dzień uczęszczają do ZSS nr 2 - szkoły z godnym patronem. Placówka, mieszcząca się przy ulicy Wolności 133 w Chorzowie, od 2013 roku nosi imię Gerarda Cieślika - wybitnego polskiego piłkarza, legendy Ruchu Chorzów i śląskiego futbolu. W tym roku wybiła 51. rocznica powstania szkoły, minęło także 41 lat powołania klas o profilu sportowym.

- To był dla nas dość istotny rok. Wprawdzie z perspektywy kibiców Ruchu nie było wesoło, bo Ruch spadł z Superligi. My jednak patrzymy na niego z perspektywy pracy z młodzieżą i na tym polu było już o wiele lepiej - zauważa Ireneusz Kiwic, dyrektor sportowy ZSS i prezes UKS PR.

Wyliczankę pozytywnych stron kończącego się roku Kiwic zaczyna od, jakże by inaczej, drugiego z rzędu tytułu mistrzowskiego chorzowskich juniorek. - Udało się obronić tytuł mistrzyń Polski juniorek - wszystkie zawodniczki tej "złotej" drużyny to wychowanki klubu i UKS PR. Na dzień dzisiejszy fakty są takie, że nasze wychowanki zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę w drużynie seniorek. Zaczynają być idolkami dla małoletnich, które dopiero zaczynają przygodę z piłką ręczną - zauważa dyrektor.

Kuźnia reprezentantek


Misją chorzowskiej szkoły jest bez wątpienia kształcenie i wychowywanie uczniów poprzez wysoki poziom nauczania, wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i trenerską. Stawia się na atrakcyjność zajęć dydaktycznych i sportowych. Baza sportowa, będąca absolutnym fundamentem szkoły o tym profilu, jest nieustannie modernizowana i dopieszczana.

- W tym roku nasz zespół z rocznika 2002 zajął pierwsze miejsce w Lajkonik Cup, jednym z największych w Europie turniejów handballa dla młodzieży, o zasięgu międzynarodowym. Zresztą każdy nasz zespół liczy się w turnieju, w którym weźmie udział - zaznacza Kiwic. UKS PR może też pochwalić się wychowankami, które regularnie są powoływane do młodzieżowych reprezentacji Polski - w ostatnich miesiącach były to Oktawia Płomińska, Magdalena Drażyk, Klaudia Grabińska, Karolina Kuszka, Żaneta Senderkiewicz, Dominika Nimsz, Natalia Krupa i Natalia Stokowiec.

Szkolenie od najmłodszych lat


Już 6 grudnia szkoła, jak co roku, zorganizuje zabawę mikołajkową dla wszystkich swoich adeptów, a także uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. To jedna z wielu akcji propagujących szczypiorniak wśród maluchów - jak choćby "Niebieski Przedszkolak", w ramach którego zajęcia prowadzi trener Agnieszka Płomińska.

- Skupiamy się na zachęcaniu dzieci do tego, by spróbowały swoich sił w tej dyscyplinie. Stąd akcje takie jak Niebieski Mikołaj, czy Niebieski Przedszkolak. Zresztą prowadzimy grupy naborowe dla przedszkolaków - uzupełnia Kiwic. Rzeczywiście, handball w Chorzowie mogą spróbować już najmłodsi. Grupę naborową dla dziewcząt z klas 1-3 szkoły podstawowej prowadzi trener Anna Markiewicz. Jest to bezpośrednie przygotowanie do szkolenia w klasach sportowych prowadzonych przy współpracy z Zespołem Szkół Sportowych nr 2 im. G. Cieślika w Chorzowie.

Tutaj szkolenie podzielone jest na dwa etapy. Trzy drużyny w ramach szkoły podstawowej (drużynę z rocznika 2006 prowadzi trener Krystyna Wasiuk,  zespół z rocznika 2005 trener Aleksandra Goncik, a zespół  z rocznika 2004 trener Aneta Kowaluk) i trzy zespoły na etapie gimnazjum ( zespół z rocznika 2003 trener Krystian Stasik, zespół rocznika 2002 Agnieszka Płomińska, a drużynę z rocznika 2001 Agnieszka Płomińska i Krystyna Wasiuk). 

Następnie nasze dziewczęta są „przekazywane” do KPR Ruch Chorzów gdzie kontynuują szkolenie         w drużynie juniorek, aby docelowo zasilić pierwszą drużynę seniorek KPR Ruch. Doceniając system szkolenia ZPRP i Ministerstwo Sportu powierzyło  UKS PR prowadzenie Ośrodka Szkolenia Piłki Ręcznej, skupiającego najbardziej utalentowane zawodniczki w regionie.  Dzięki zaangażowaniu zawodniczek, trenerów i rodziców Chorzów może więc pochwalić się wieloma sukcesami sportowymi.

Reklamacreated by:input.com.pl