Aktualności

Wspominamy Niebieską Rodzinę

2 listopad 2016, 12:42:26
Za nami święto Wszystkich Świętych. Dziś trwa Dzień Zaduszny - wspominamy tych, którzy opuścili nas w ostatnim czasie.

Elżbieta Czarnasiak - Jeszcze z końcem 2015 roku dotarła do nas smutna informacja. Odeszła od nas wielka postać polskiego szczypiorniaka - sześciokrotna mistrzyni Polski, wybitna kołowa, wieloletnia zawodniczka Ruchu i reprezentacji Polski. Kołowa Ruchu przez lata występowała w legendarnej drużynie wybitnego trenera Adama Pecolda, była podstawową zawodniczką jego zespołu. W niebieskich barwach rozegrała ponad 100 meczów.


Zenon Łakomy
- przez lata z wielkim powodzeniem występował na parkietach ekstraklasy. Był wybitnym zawodnikiem Stali Mielec, w barwach której wywalczył Puchar Polski (1971) i wicemistrzostwo kraju (1975), bronił także barw Chrobrego Głogów. Wielokrotnie grał w reprezentacji Polski, we wszystkich kategoriach wiekowych. Karierę zawodniczą Łakomego przerwała poważna kontuzja. W 1978 roku rozpoczął karierę trenerską - objął zespół Stali Mielec. Następnie prowadził żeńską sekcję Pogoni Szczecin i w 1983 roku poprowadził ją do mistrzostwa Polski. W 1986 roku objął męską drużynę Pogoni i wywalczył Puchar Polski. W tym samym roku   został wybrany selekcjonerem reprezentacji Polski mężczyzn. Niedługo później wyjechał do Niemiec, gdzie pracował w klubach ze Schwerin, Fredenbecku i Minden.

Po powrocie do Polski trenował miedzy innymi Orlen Płock (2000-2002) i Zagłębie Lubin (2003-2005). W 2006 roku został wybrany selekcjonerem reprezentacji Polski kobiet. Prowadził drużynę na mistrzostwach Europy w Szwecji (2006) oraz mistrzostwach świata we Francji (2007). Pracę z kadrą zakończył w czerwcu 2008 roku. W 2012 roku został trenerem KPR Ruch.


Adam Pecold - znakomity szkoleniowiec piłki ręcznej, przez długi okres związany z chorzowskim Ruchem. Miał 67 lat. Z "Niebieskimi" pracował w sumie aż pięciokrotnie. Prowadził zespół do wielkich sukcesów - trzech tytułów mistrza Polski (1973, 1974, 1975), jednego wicemistrzostwa (1976) i brązu (1982). Pod jego wodzą zespół walczył w europejskich pucharach z potęgami szczypiorniaka: Radniczki Belgrad, Spartakiem Kijów czy Medina Valencia. Do mistrzostwa kraju poprowadził też chorzowskie juniorki (1995).

Słynny szkoleniowiec współpracował także z kilkoma selekcjonerami kobiecej reprezentacji. Był m.in. drugim trenerem kadry na MŚ w Jugosławii (1973) i ZSRR (1975). Na dwa lata wyjechał do Francji, gdzie prowadził HBCV Villeneuve Dascq.

Wiktoria Hamela - zawodniczka UKS PR Ruch Chorzów z rocznika 1999. Ze swoją drużyną w czerwcu 2015 roku sięgnęła po Mistrzostwo Polski w Gimnazjadzie. Rozegrała także kilkanaście meczów w Kadrze Śląska swojego rocznika.

Krzysztof Maj
- działacz sportowy, jeden z inicjatorów i współtwórców odrodzenia chorzowskiego handballa. Kochał sport, a zwłaszcza piłkę nożną. Od 2006 roku pełnił funkcję dyrektora marketingu Górnika Zabrze, później był także dyrektorem wykonawczym oraz dyrektorem sportowym klubu. Od 2012 piastował funkcję wiceprezesa Zarządu Górnik Zabrze SSA.

Tomasz Tomczykiewicz - był posłem na Sejm IV, V, VI, VII i VIII kadencji. Był między innymi wiceprzewodniczącym komisji śledczej do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy. Pełnił funkcję przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej od 2010 do 2011 roku. Od 2011 do 2015 roku był wiceministrem gospodarki ds. energetyki, górnictwa, ropy i gazu. Od ośmiu lat był Przewodniczącym Regionu Śląskiego Platformy Obywatelskiej. Tomczykiewicz urodził się w Pszczynie i był kibicem chorzowskiego Ruchu. Często można było spotkać go na meczach Niebieskich w hali MORiS, kibicował także piłkarzom Ruchu. Wielokrotnie wykazywał nie tylko sympatię, ale także wsparcie dla naszego klubu i jego działań.


W tych szczególnych dniach pamiętajmy jednak o wszystkich członkach Niebieskiej Rodziny, których nie ma już wśród nas. Wspomnijmy działaczy, trenerów i zawodniczki - to oni tworzyli historię Ruchu, niejednokrotnie przyczyniając się do wielu historycznych sukcesów.


Cześć ich pamięci!


Reklamacreated by:input.com.pl