Aktualności

Statystki bramkarek w I rundzie

16 styczeń 2014, 16:20:04
Wraz z zakończeniem pierwszej rundy rozgrywek Superligi, trener Michał Pastuszko podsumował skuteczność gry naszych trzech bramkarek.

Bardzo często indywidualny występ zawodniczek oceniamy przez pryzmat zdobytej liczby bramek. Zawodniczki się buntują, eksperci podkreślają, że to krzywdząca ocena, ponieważ nie docenia asystentek oraz zawodniczek w obronie, ale tak już właśnie jest. W zestawieniu najskuteczniejszych zawodniczek nie występują zazwyczaj bramkarki. Te mają odrębne statystki. Wraz z zakończeniem pierwszej rundy rozgrywek Superligi, trener Michał Pastuszko podsumował skuteczność gry naszych trzech bramkarek.

Najwięcej, bo aż 409 minut między słupkami spędziła Monika Wąż. Druga pod względem obecności na parkiecie była Paulina Kozieł, którą mogliśmy oglądać przez 139 minut. Tylko 54 minuty grała Dominika Montowska, która dostawała natomiast więcej szans w drugiej lidze.

Jeśli chodzi o skuteczne interwencje, to popularna „Skwara” obroniła w pierwszej rundzie 136 z 334 rzutów oddanych przez przeciwniczki, co daje 40,5 %. Najwięcej piłek nasza bramkarka odbijała po rzutach z drugiej linii. Zaledwie 39,2 % rzutów oddanych zza linii przerywanej znajdowało drogę do bramki. Nie gorzej było też jeśli chodzi o rzuty z szóstego metra. Monika Wąż obroniła 45 ze 120 rzutów, co daje ponad 37 % skuteczność. Duża zasługa w tym obronionych rzutów ze skrzydła, które są popisowymi interwencjami naszej bramkarki.

Paulina Kozieł broniła dotąd ze skutecznością na poziomie 36 %. Odbiła 40 ze 110 rzutów. Kozieł w porównaniu do Wąż znacznie gorzej wypada jeśli chodzi o rzuty z drugiej linii. W pierwszej rundzie rozgrywek odbiła 46% rzutów. Skuteczniejsza zaś jest jeśli chodzi o rzuty karne, których obroniła 5 z 20. Monika Wąż w tym czasie wyłapała tylko 2 z 20.

Najlepszą skutecznością, jeśli chodzi o obronione rzuty karne popisała się Dominika Montowska. Wyłapała 3 z 10 „siódemek”, co stanowi 30 % skutecznych interwencji. „Donia” broniła w pierwszej rundzie ze skutecznością na poziomie niemal 40%, odbijając 19 z 48 piłek. Dominika Montowska miała też rekordowy kwadrans skutecznych obron w pierwszej rundzie. W meczu przeciwko Piotrcovii wybroniła 60% rzutów. Jej wynik wyrównała w meczu z SPR-em Olkusz Monika Wąż, która w całym spotkaniu broniła z 60% skutecznością, odbijając 33 z 55 rzutów.

Mecz z SPR-em Olkusz był rekordowy, jeśli chodzi o grę bramkarek w tym sezonie. Na drugim miejscu jest spotkanie ze Startem Elbląg, w którym bramkarki popisały 48% skutecznością. Warto przypomnieć, że w obu tych spotkaniach Niebieskie zdobyły jedyne punkty w tym sezonie. Widać zatem jak znaczący wpływ ma postawa zawodniczek między słupkami na losy całego spotkania. Dla przeciwwagi podamy tylko, że w meczu z KPR-em Jelenia Góra nasze golkiperki obroniły zaledwie 19 % rzutów. Wówczas przegraliśmy aż czternastoma bramkami.

Reklamacreated by:input.com.pl